ZAB و Anabin چیست؟

 

 

تعاریف ZAB  و Anabin :

در این مقاله بصورت مختصر به بررسی مفاهیم ZAB  و Anabin می پردازیم و همچنین ضرورت آن برای مهاجرت به کشور آلمان را مطرح می نماییم.

ZAB چیست؟

ZAB = (Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen)

یکی از اقدام های اولیه جهت اخذ ویزای کاری یا تحصیلی آلمان، گرفتن تاییده ی تحصیلی معتبر از جانب این کشور می باشد. این تاییده را تاییده ی ZAB می نامند. تاییده ی ZAB نشان می دهد که مدرک دانشگاهی متقاضی با مدرک های تحصیلی کشور آلمان معادل می باشد. اطلاعات موجود در این تاییده امکان ادامه تحصیل در کشور آلمان و همچنین اقدام جهت فرصت های کاری را برای متقاضی فراهم می نماید.

رشته هایی مانند رشته های پزشکی، پرستاری، روانپزشکی و دندانپزشکی برای ادامه ی تحصیل یا کار در آلمان علاوه بر تاییده ی ZAB نیاز به گرفتن تاییده های دیگری نیز می باشد.

و اما Anabin چیست؟

ANABIN = (Anerkennung und Bewertung ausländischer Bildungsnachweise)

Anabin وب سایتی است که ملاکی تعیین کننده جهت گرفتن تاییده ZAB می باشد و حاوی لیست انواع دانشگاه ها در کشور های مختلف است. دانشگاه ها بر اساس اعتبارشان به سه دسته تقسیم بندی شده اند :

 • : در صورتیکه در مقابل دانشگاه علامت H+ ثبت شده باشد، بدین معنی است که دانشگاه مورد تایید سیستم آموزشی آلمان می باشد.

 

 • در صورتیکه در مقابل دانشگاه علامت H+/- ثبت شده باشد، بدین معنی است که باید برای مورد تایید بودن دانشگاه

تاییده ی ZAB  را گرفت.

 

 • : در صورتیکه در مقابل دانشگاه علامت H– ثبت شده باشد، بدین معنی است که احتمال مورد تایید بودن دانشگاه بسیار پایین است ولی می توان برای گرفتن تاییده ی ZAB درخواست داد.

جهت آگاهی از اینکه دانشگاه شما در کدامین دسته قرار دارد می توانید به وب سایت آنابین anabin.kmk.org مراجعه نمایید.

در صورتی که دانشگاه شما در لیست سایت آنابین وجود ندارد یا دارای علامت H+ نیست، باید جهت اخذ تاییده ی ZAB اقدام نمایید که مراحل آن به شرح زیر است:

مرحله اول : در سایت https://anabin.kmk.org/antragsformular.html?L=1 ثبت نام نمایید.

مرحله دوم : مدارک زیر را به همراه پرینت گرفته شده از گزارش سایت آنابین برای ZAB پست نمایید.

 •   مدارک دانشگاهی و ریز نمرات به همراه اصل ترجمه رسمی تایید شده توسط دادگستری (نکته: تاییدیه وزارت خارجه و سفارت نیاز نیست)
 • اگر کارشناسی ناپیوسته بودید کاردانی را هم شامل میشود و اگر ارشد بودید کارشناسی را هم باید بگذارید.
 • دیپلم و پیش دانشگاهی: یک کپی ساده از اصل مدرک (نکته: ترجیحا کپی برابر اصل که با ۵ ۴هزار تومان در دفاتر اسناد  رسمی قابل انجام هست. نیازی به تاییدیه تحصیلی و یا ترجمه نیست)
 • اگر قراداد کاری دارید، یک کپی ساده از تمام صفحات قرارداد کاری
 • یک کپی ساده از پاسپورت
 • اگر اخیرا نام و یا نام خانوادگی تان تغییر کرده و در مدارک ارسالی این تغییر دیده میشود، کپی از تمام صفحات شناسنامه و صفحه توضیحات
 • فرم پر شده ی تاییده ی ZAB

 

مرحله سوم : تصویر فیش واریزی وجه را برای ایمیل ZAB ارسال نمایید. بعد از دریافت پاسخ ایمیل از  سمت ZAB مراحل انجان ارزشیابی مدارک در آلمان آغاز می شود.

مرحله چهارم : در نهایت ایمیلی از سمت ZAB در ارتباط با نتیجه ی ارزشیابی بصورت فایل pdf دریافت خواهید کرد هچنین مدارک شما به ادرس پستی که ارسال نموده بودید پست می گردد.

  شرکت کاریابی بین المللی ایده نو با مجوز رسمی از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی آماده ارائه خدمات مشاوره شغلی و مهاجرتی به منظور اعزام متقاضیان به خارج از کشور است. این شرکت با همکاری وکلای مهاجرتی معتبر در سرتاسر دنیا آماده ارائه خدمات به تمام فارسی زبانان می باشد.

  آدرس

  شیراز،معالی آباد، حد فاصل پزشکان و دوستان ، ساختمان اوتانا ۱

  تلفن

  98-7136341835+

  ایمیل

  info@newideavisa.com

  سبد خرید