تحصیل در آلمان

امروزه کشور آلمان توجه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان را به خود معطوف ساخته است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود یک دانشجوی خارجی به این مقوله فکر کند که تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر آلمان ادامه دهد. قصد داریم در این مقاله بصورت کلی دلایل انتخاب مقصد آلمان جهت ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی را بررسی کنیم و اینکه چرا آلمان جزو انتخاب های اول دانشجویان خارجی می باشد. در قسمت های دیگر همین وبسایت می توانید جزئیات این موارد را مطالعه بفرمایید. و اما دلایل عمده انتخاب کشور آلمان توسط دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل:

کیفیت بسیار بالای آموزش دانشگاه های آلمان
مسلما یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان به کشورهای مختلف، تحصیل در مراکز آموزشی با سطح علمی بالا می باشد. با اندکی جستجو بر این مهم نایل می شویم که دانشگاه های آلمان جزو برترین رتبه (رنکینگ) های  دنیا محسوب می شود. سیستم آموزشی آلمان نه تنها در مقاطع دانشگاهی، بلکه در مقاطع  پیش از دانشگاه یعنی مدرسه و دبیرستان نیز بسیار متنوع بوده به نوعی که دانش آموزان می توانند انواع مختلفی از مدارس با رویکرد و نحوه متفاوت آموزش دروس و مهارت ها را انتخاب کنند. همچنین در مقاطع بالاتر نیز دانشگاه های مختلفی در آلمان وجود دارند که با توجه به هدف و رشته تحصیلی خود می توانید آنها را جهت ادامه تحصیلات خود انتخاب کنید. بیش از 350 دانشگاه در آلمان وجود دارد که در مقاطع مختلف دانشجو می پذیرند. بسته به اینکه شما قصد ادامه تحصیل در چه رشته ای را دارید و اینکه هدف شما ورود به بازار کار است و یا تحقیق و پژوهش می توانید تصمیم بگیرید که در Hochschuleها به تحصیلات خود ادامه دهید تا پس از چند سال به عنوان یک نیروی متخصص و کارآزموده وارد بازار کار شوید و یا وارد Universität شوید. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های هنر و موسیقی را دارید نیز دانشگاه هایی وجود دارند که شما را در این زمینه آموزش می دهند. 

رایگان بودن دانشگاه ها
دانشگاه های آلمان با واژه ی دلچسب “رایگان” مشهور شده است. این بدان معناست که جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی نیاز به پرداخت شهریه های سنگین نمی باشد و تنها هزینه ای ناچیز (ترمی 100 تا 380 یورو) بابت ثبت نام و خدمات دانشجویی دریافت می گردد. دقت داشته باشید که این شهریه هر ترم (هر 6 ماه) از شما اخذ می گردد که البته در ازای آن امکانات بسیار زیادی به شما تعلق می گیرد. دانشجویان بین المللی که در آلمان تحصیل می کنند تنها برای دانشگاه های یکی از ایالت های آلمان شهریه پرداخت می کنند و آن هم ایالت “بادن وورتمبرگ” در جنوب آلمان است. به عبارت دیگر اگر شما بخواهید در یکی از دانشگاه هایی که در ایالت “بادن وورتمبرگ” وجود دارند مانند دانشگاه های اشتوتگارت، کارلسروهه، اولم، توبینگن، هایدلبرگ، کُنستانتس و … تحصیل کنید باید هر ترم مبلغ 1500 یورو شهریه پرداخت کنید. دقت داشته باشید که تنها هزینه های دانشگاه ها در آلمان رایگان است و دانشجویان موظف به تامین سایر هزینه های زندگی مانند هزینه های مسکن، بیمه، خورد و خوراک و … می باشند.

امکان اشتغال حین  تحصیل و پس از اتمام دوره ی تحصیلی
یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان در تمام کشورهای دنیا به ویژه دانشجویانی که در یک کشور خارجی قصد ادامه تحصیل دارند، تامین هزینه ی زندگی می باشد که این مهم با کار کردن بصورت پاره وقت محقق می شود. طبق قوانین کشور آلمان یک دانشجو می تواند هر هفته تا  20 ساعت کار پاره وقت داشته باشد (در سال جمعا 120 روز تمام وقت و یا 240 روز پاره وقت) که حقوق دریافتی از کار پاره وقت به خوبی پاسخگوی هزینه های زندگی دانشجویی می باشد. در آلمان به ازای هر ساعت کار پاره وقت بین 9 تا 11 یورو به شما پرداخت می کنند و اینکه آیا این منبع درآمد تا چقدر می تواند هزینه های زندگی دانشجویی شما را پوشش دهد به چند چارامتر بستگی دارد. یکی از این موارد شهر محل زندگی شما است. از آنجا که عمده هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن می شود و در آلمان نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا اجاره مسکن در برخی شهرها مانند مونیخ، فرانکفوذت، اشتوتگارت و هامبورگ از شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر، بیشتر است بنابراین هزینه شما در این شهر ها بیشتر خواهد بود اما به طور کلی این 20 ساعت کار هفتگی می تواند منبع درآمد مناسبی برای شما در کنار تحصیل باشد به ویژه اینکه کار و تحصیل  همزمان می تواند کمی سخت باشد و وقت و انرژی زیادی از شما صرف کند. از طرفی شما به عنوان یک دانشجوی خارجی پس از اتمام یک مقطع تحصیلی اجازه دارید حداکثر 18 ماه به منظور یافتن کار و اخذ ویزای کاری اقامت خود را تمدید کنید. کشور آلمان با وجود اینکه مساحت کشور آلمان، یک چهارم ایران است اما در رده ی برترین کشورهای صنعتی جهان محسوب می شود، لذا در حال حاضر پتانسیل بالایی برای جذب نیروی کار خارجی دارد. حائز اهمیت است که آمار نرخ بیکاری در کشور آلمان بسیار پایین ( حدود 3.4 درصد ) می باشد.

امکان تحصیل در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی
تقریبا تمام کشورهای اروپایی، زبان رسمی خود را دارند و در صورت وجود زبان انگلیسی، این زبان به عنوان زبان دوم آن کشور محسوب می شود (بجز انگلستان) و طبیعی است که در چنین حالتی مردم و سیستم آموزشی و اداری آنها به زبان رسمی اصلی شان اداره شود. به عنوان مثال زبان رسمی کشور فرانسه فرانسوی است و شما اکثر رشته هایی که در دانشگاههای فرانسه برگزار می شوند را به زبان فرانسوی خواهید یافت مخصوصادر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد. همچنین ایتالیا، اسپانیا، سوئد، نروژ،مجارستان و … در میان این کشورها، کشور آلمان در دانشگاه های متعددی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در طیف وسیعی از رشته ها فراهم ساخته است و ممکن است شما این شانس را داشته باشید تا در صورتی که تمایلی به یادگیری زبان آلمانی نداشته باشید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در آلمان ادامه دهید. در این حالت شما ملزم به پرداخت شهریه اضافی به علت انگلیسی بودن رشته تان نیستید و همچنین در دانشگاه جداگانه ای تحصیل نمی کنید بلکه رشته تحصیلی شما به زبان انگلیسی و در همان دانشگاه های آلمانی برگزار می شود. در واقع برخی دانشگاه ها برخی رشته ها را در برخی مقاطع به زبان انگلیسی ارائه می دهند و دانشگاه انگلیسی زبان جداگانه ای وجود  ندارد. لازم به ذکر است که با اخذ پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی، نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی به سفارت نیست. ساکنان شهر های بزرگ آلمان آشنایی کافی به زبان انگلیسی را دارند ولی کارشناسان مهاجرتی ایده نو فرا گرفتن زبان آلمانی را امری مهم می دانند و اکیدا به دانشجویانی که قصد گرفتن ویزای کار پس از تحصیل را دارند پیشنهاد می دهند که در دوره ی تحصیلی خود به زبان انگلیسی حما زبان آلمانی را نیز بیاموزند چرا که افراد، موفق به یافتن موقعیت های کاری بیشتری می شوند و این مدت موقعیا بسیار مناسبی جهت یادگیری زبان آلمانی است.

امکان سفر به کشورهای حوزه ی شنگن
شنگن (schengen) منطقه ای جغرافیایی در اروپاست که متشکل از 26 کشور اروپایی است و سران این 26 کشور توافق نامه ای به نامه شنگن را امضا کرده اند که طی آن، هر یک از شهروندان و افرادی که به طور موقت یا دائم اجازه اقامت در یکی از این کشورها را دارند می توانند بدون نیاز به ویزا، بین این کشورها تردد نمایند. شما نیز با اخذ ویزای تحصیلی آلمان و پس از ورود به آلمان به عنوان فردی که دارای اقامت موقت یکی از کشورهای حوزه شنگن است این امکان را دارید که بدون نیاز به درخواست ویزا به تمامی کشورهای این منطقه آزادانه مسافرت کنید. کشورهای عضو پیمان شنگن عبارت اند از اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین

اخذ بورس تحصیلی آلمان
دانشجویان ممتازی که دارای سوابق تحصیلی درخشان (نمرات تحصیلی بالا، سوابق علمی پژوهشی مانند پوستر، مقاله و نمره زبان خوب) می باشند می توانند از تسهیلات خوب بورسیه استفاده کنند. از آنجا که دانشگاه های آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رایگان است (بجز دانشگاه های ایالت “بادن وورتمبرگ”) بورسیه به آن شکلی که شاید در رابطه با دانشگاه های کشورهایی مانند آمریکا یا کانادا در نظر دارید وجود ندارد و معمولا بورسیه هایی که وجود دارد برای دانشجویانی است که وارد آلمان شده اند و تحصیل خود را شروع کرده اند و پس از گذارندن یک یا دو ترم می توانند درخواست بورسیه دهند. البته در صورتی که دانشگاه یا ایالا ورد نظر بورسیه ارائه دهد و دانشجو نیز شرایط اخذ آن را نیز داشته باشد. با این وجود برای آگاهی از شرایط بورس تحصیلی می توانید به موسسه معتبر مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)  به آدرس زیر مراجعه نمایید.
http://www.daad.de/en/

بسیار مشخص می باشد که مزیت های کشور آلمان  به موارد ذکر شده در فوق مختصر نمی شود و ما تنها تعدادی محدود از برتری های کشور آلمان را در حوصله ی یک مقاله ی کوتاه گنجاندیم. در ادامه مطالب مهمی را در رابطه با تحصیل در دانشگاه های آلمان در اختیار همراهان عزیز می گذاریم. کارشناسان موسسه ایده نو مفتخرند در تمامی مراحل اخذ پذیرش دانشگاه ها، دوره های زبان و وقت سفارت هم گام شما باشند.

  شرکت کاریابی بین المللی ایده نو با مجوز رسمی از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی آماده ارائه خدمات مشاوره شغلی و مهاجرتی به منظور اعزام متقاضیان به خارج از کشور است. این شرکت با همکاری وکلای مهاجرتی معتبر در سرتاسر دنیا آماده ارائه خدمات به تمام فارسی زبانان می باشد.

  آدرس

  شیراز،معالی آباد، حد فاصل پزشکان و دوستان ، ساختمان اوتانا ۱

  تلفن

  98-7136341835+

  ایمیل

  info@newideavisa.com

  سبد خرید