تحصیل در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا
مسئولیت نظارت و اداره سیستم هاي آموزشی در کانادا بر عهده دولت هاي ایالتی است و به همین دلیل سیستم آموزشی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. معمولا سیستم آموزشی به آموزش ابتدایی، متوسطه (دبیرستانها)، و آموزش عالی (دانشگاه ها و کالج ها) تقسیم میشود آموزش درکانادا تا سن 16 سال اجباري است (به استثناء ایالتهاي انتاریو و نیوبرانزویک که در آنها آموزش تا 18 سالگی اجباري است) و دانش آموزان تا سطح 12 درمدارس ابتدایی و متوسطه آموزش میبینند. مدارس خصوصی و عمومی در سراسر کشور وجود دارند و اکثر مدارس ابتدایی و دبیرستانها “عمومی” و به عبارتی رایگان هستند. سال تحصیلی مدارس معمولا از اواخر ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن ادامه دارد. اغلب ایالتها و نواحی برنامه پیش دبستانی براي آماده کردن دانشآموزان کلاس اول دبستان تدارك دیده اند. تحصیلات ابتدایی از سطح 1 تا سطح 6 یا 8 را شامل میشود و دانش آموزان تحصیلات خود را تا سطح 12 در دبیرستان ادامه میدهند. ساکنین کانادا پس از دریافت دیپلم دبیرستان میتوانند در دانشگاه ها و یا کالج هاي کانادا ادامه تحصیل دهند که البته ادامه تحصیل در این مراکز رایگان نبوده و دانش آموز بایستی شهریه مربوط به دانشگاه یا کالج مورد نظر را بپردازد. با این حال دولت بیش از نیمی از هزینه تحصیلات دانشگاهی را پرداخت می کند. سال تحصیلی دانشگاهی به طور معمول از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا پایان ماه آوریل ادامه می یابد.
مقاطع تحصیلی در کانادا
تحصیلات پیش دانشگاهی در این کشور کودکان از 3 تا 6 سالگی در مهد کودك ها و دوران آمادگی، تحت تعلیم و تربیت قرار می گیرند. شروع دوره ابتدایی از 6 سالگی است. در استان کبک کلاس اول تا ششم و در استانهاي دیگر کلاس اول تا هفتم را دوره ابتدایی می دانند. دوره دبیرستان در این کشور چهار سال است. نظام تحصیلی پیش دانشگاهی در این کشور به گونه اي است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصیل می کنند. البته در استان اونتاریو براي اخذ دیپلم دبیرستان باید 13 سال درس بخوانند و دانش آموزان درسی به نام دروس علمی اونتاریو (Credits Academic Ontario)را نیز در سال سیزدهم میگذرانند. تحصیلات دانشگاهی شرط ورود به دانشگاهها بر اساس معدل نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان هاست. شرایط پذیرش در دانشگاههاي کانادا براي دانشجویان تمام وقت و نیمه وقت یکسان است. در خصوص پذیرش دانشجو براي تحصیلات تکمیلی، دانشگاهها بر اساس ضوابط خود اقدام به این امر می کنند. دانشگاه هاي کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند. اکثر دانشگاه ها در کانادا انگلیسی زبان هستند، ولی هفت دانشگاه فرانسوي زبان و دو دانشگاه دو زبانه نیز وجود دارد.دانشگاه هاي کبک اغلب فرانسه زبان هستند.دانشجویان غیر کانادایی برا ي ورود به هر دانشگاه باید مدرك زبان معتبر جهت اثبات توانایی زبان خود ارائه دهند. تحصیل به صورت پاره وقت و تمام وقت در کانادا امکان پذیر است.شرایط پذیرش در هر رشته را دانشکده ي ارائه دهنده ي آن دوره تایید می کند . مراکزآموزش عالی درکانادامستقل هستند ومدارك دانشگاهی راخودشان صادرمیکنند.دانشجویان خارجی که تمایل دارند در دانشگاههاي کانادا تحصیل نمایند باید از دانشگاه مورد نظرشان ارزشیابی مدرك دریافت کنند
دوره هاي تحصیلات تکمیلی در کانادا
1- دوره هاي هنري و حرفه اي براي مدارك Certificateو Diploma از دوره هایی هستند که پس از یک تا سه سال تحصیل به دلیل شرط ورود آسان تر و نداشتن معدل بالا براي ورود به دانشگاه ها در کالج ها گذرانده میشود.
2- .لیسانس: شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است؛ در بعضی رشته ها مانند معماري طول این دوره به پنج سال نیز میرسد. در استان اونتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است، دوره هاي سه ساله نیز وجود دارد.
3- .فوق لیسانس،Master،یا کارشناسی ارشد: براي ورود به این دوره داشتن مدرك لیسانس با معدل حداقل 16 ضروري است. در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته اي غیر از رشته قبلی اش ادامه تحصیل دهد، باید تعدادي درس اضافی بگذراند. به همین دلیل طول دوره هاي فوق لیسانس از یک و نیم تا سه سال متغیر است. ضمناً در این دوره دانشجو میتواند درس با پژوهش را مد نظر قرار دهد یا بیشتر به درس پرداخته و در نهایت یک یا دو کار علمی کوچک را پشت سر گذارد.
4- .دکترا،: PHD براي ورود به این دوره معدل 16 یا بالاتر در دوره فوق لیسانس مورد نیاز است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه نامه ی کتبی از استادان قبلی داشته باشد که توانایی او را براي پژوهش نشان دهد .براي دوره دکترا در کانادا دانشجو باید حداقل سال هاي تحصیلی تمام وقت،دروس تعیین شده، گذراندن امتحان جامع (کتبی یا شفاهی یا هر دو) و نوشتن و دفاع شفاهی از پایان نامه پژوهشی را با موفقیت بگذراند. طول متوسط دوره دکترا در دانشگاه هاي کانادا چهار سال است.در موارد خاصی امکان اخذ مدرك دکترا بدون دریافت فوق لیسانس و به صورت انتقال از این مرحله و تنها با داشتن لیسانس میسر است. کانادا 8 درصد از تولید ناخالص خود را صرف آموزش و پرورش می کند و داراي نظام آموزشی متنوعی شامل مدارس خصوصی و دولتی در تمام پایه ها می باشد. هر کدام از ایالت ها و بخشهاي کانادا مستقلا مسئول آموزش و پرورش در حوزه خود هستند؛ بنابراین ضوابط و معیارها به طور قابل ملاحظه اي از یک یالت به ایالت دیگر و از یک بخش به بخش دیگر متفاوت است . با این وجود ، حکومت فدرال از آموزش بعد از دبیرستان ، کارآموزي و آموزش بزرگسالان در هر دو زبان رسمی حمایت می کند. آموزش در مدارس ابتدایی و متوسطه رایگان است؛ ولی والدین باید مبلغی بین 5 تا 100 دلار در هر ترم به عنوان هزینه هاي دانش آموز (fee student) براي کلاس هاي فوق برنامه مثل موسیقی یا کلاس هاي هنري بپردازد. کلاس هاي درسی در مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می شود و هیچ ساعت درسی در روزهاي شنبه و یکشنبه وجود ندارد .کالج ها و دانشگاه هاي کانادا، شرایط ورود بسیار مختلفی دارند. عموما هرچه قدر دانشگاه بهتر (معتبرتر) باشد شرایط ورود سنگین تر است. تمام دانشجویان خارجی باید انگلیسی را به خوبی بدانند (در کبک ، فرانسه لازم است ) و کسانی که زبان مادریشان انگلیسی نمی باشد ، باید امتحان زبان مربوطه را بدهند.
دلایل عمده تحصیل در کشور کانادا
در بین کشورهاي صنعتی و توسعه یافته جهان ، کانادا از نرخ مناسبی جهت تحصیل برخوردار می باشد. با این حال جهت رفاه بیشتر دانشجویان، دانشگاهها معمولا هفته اي 15 تا20 ساعت کار با حقوق حداقل ساعتی 15 دلار براي دانشجویان خود فراهم می آورند. علاوه بر این طبق قوانین جدید دانشجویان امکان کار پاره وقت خارج از دانشگاه را هم دارند. همچنین دانشگاه هاي کانادا جهت تسهیلات بیشتر دانشجویان خود، وامهاي تحصیلی طولانی مدت با بهره کم و وامهاي قابل توجه بلاعوض را در اختیار آنان قرار می دهند. از دیگر امتیازات ویژه اي که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، دادن ویزاي اقامت دائم پس از 2 سال تحصیل میباشد. کشور کانادا در میان هفت کشور صنعتی جهان از بیشترین سرمایه گذاري دولتی در حوزه آموزش برخوردار می باشد. سالانه بیش از 100 هزار دانشجوي خارجی در کشور کانادا به تحصیل علوم مختلف مبادرت می نمایند. وجود تنوعات فرهنگی و قومی؛ حضور چهره هاي بین المللی علمی و چند فرهنگی و وجود امنیت اجتماعی از خصایص جامعه دانشگاهی این کشور است. از آنجایی که کشور کانادا در زمینه هایی نظیر توسعه نرم افزاري، علوم مخابرات، علوم فضایی، علوم مهندسی، حمل و نقل شهري، تکنولوژي، معادن و صنایع و محیط زیست در زمره کشورهاي پیشرو به شمار میرود از اینروي دانشجویان کانادایی از دامنه انتخاب رشته هاي تحصیلی با ابعاد وسیعی جهت ادامه تحصیلات خود برخوردار میباشند. تعداد 90 دانشگاه و 150کالج و مؤسسه فنی و حرفه اي مستقر در استانها مختلف کشور، پایین بودن نرخ هزینه زندگی در کشور کانادا به جذب هر چه بیشتر دانشجویان خارجی منجر میشود. گفتنی است که در میان کشورهاي صنعتی جهان کشور کانادا؛ کمترین میزان تورم را به خود اختصاص داده است.

ارزیابی مدارك تحصیلی کانادایی
1- .مدارك Certificate و Diploma و کلیه مدارك دانشگاهی (آکادمیک) 2 یا 3 سال تحصیل معادل حداقل 60 واحد به شرط تحصیل پیوسته و همگن که منجر به اخذ مدرك Bachelorنمیشود، بعد از دیپلم دبیرستانی، کاردانی ارزشیابی میشوند.
2- مدارك Bachelorبعد از دیپلم دبیرستان، کارشناسی ارزشیابی میشوند.
3- .مدارك Masterبا شرط داشتن کارشناسی، کارشناسی ارشد ارزشیابی میشوند.
4- مدارك PHD با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی میشوند.

جدول چگونگی ارزشیابی مدارك تحصیلی دانشگاههاي کانادا
مدارک شرایط ارزیابی
Diploma –Certificate 2 یا 3 سال تحصیل معادل حداقل 60 واحد بعد از دیپلم دبیرستانی کاردانی
Bachelor 3 تا 5 سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان در دانشگاه های معتبر کارشناسی
Master 5/1 تا سه سال تحصیل بعد از کارشناسی در دانشگاه های معتبر کارشناسی ارشد
PHD 4 سال تحصیل بعد از کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر دکترا

  شرکت کاریابی بین المللی ایده نو با مجوز رسمی از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی آماده ارائه خدمات مشاوره شغلی و مهاجرتی به منظور اعزام متقاضیان به خارج از کشور است. این شرکت با همکاری وکلای مهاجرتی معتبر در سرتاسر دنیا آماده ارائه خدمات به تمام فارسی زبانان می باشد.

  آدرس

  شیراز،معالی آباد، حد فاصل پزشکان و دوستان ، ساختمان اوتانا ۱

  تلفن

  98-7136341835+

  ایمیل

  info@newideavisa.com

  سبد خرید